سامانه جامع روابط به عنوان بستر جامع رسیدگی به شکایت کارگران از کارفرمایان و سایر خدمات حوزه روابط کار است و لازمه استفاده از این سامانه احراز هویت کارگران و کارفرمایان در این سامانه است. پیش نیاز استفاده از سامانه احراز اداره کار و تعاون است که در حالت اولیه دفاتر پیشخوان دولت احراز هویت اداره کار را انجام می‌دهند. علاوه بر احراز هویت حضوری سامانه اداره کار، روش‌های احراز هویت غیر حضوری اداره کار (احراز هویت الکترونیکی) و و احراز هویت سطح یک (غیر حضوری) نیز در این سامانه پیش بینی شده‌اند. در این مقاله در مورد روش‌های احراز هویت سامانه اداره کار به سوالاتی مانند احراز هویت کارگر برای چیست و یا احراز هویت کارفرما و وکلا و نمایندگان برای چیست و چه لزومی دارد بحث می‌شود.

احراز هویت چیست؟

احراز هویت افراد در سیستم‌های کامپیوتری به معنای اصالت‌سنجی است و هدف از احراز هویت در سامانه‌های کامپیوتری این است که سرویس دهنده مطمئن شود که درخواست ثبت شده یا پیام ارسال شده توسط فرد واقعی انجام یافته است. با رواج خدمات الکترونیک توسط ادارات، دستگاه‌ها و سایر خدمات دهندگان احراز هویت اهمیت زیادی پیدا کرده است. در حالت مراجعه حضوری فرد مراجعه کننده با مدارک ارائه شده تطبیق داده می‌شد و اصالت وی محرز می‌شد ولی در حالت مراجعه غیر حضوری تطبیق اطلاعات با فرد به عنوان احراز هویت الکترونیک شناخته می‌شود و روش‌های مختلفی برای اصالتی سنجی استفاده می‌شود.

سامانه احراز هویت اداره کار و تعاون چیست؟

وزارت کار خدمات متنوعی را به کارگران و کارفرمایان ارائه می‌نماید. قبلا تمام خدمات وزارت کار به صورت حضوری انجام می‌پذیرفت و با پیشرفت علم و الکترونیکی شدن دولت، خدمات وزارت کار نیز اغلب در بستر اینترنت و به صورت غیر حضوری انجام می‌شود. یکی از مهم ترین بخش‌های وزارت کار، معاونت روابط کار است و در اداره کل تنظیم روابط کار و جبران خدمت از معاونت روابط کار یکی از مسائلی که به آن رسیدگی می‌شود شکایت کارگران از کارفرمایان است. در حال حاضر ثبت و رسیدگی به شکایت‌های کارگر از کارفرما در سامانه جامع روابط کار انجام می‌شود.

همانطور که گفته شد ثبت شکایت و رسیدگی به آن و ابلاغ برگه‌های رای و زمان جلسات رسیدگی، از طریق سامانه جامع روابط کار انجام می‌شود. برای ورود به سامانه جامع روابط کار، هم کارگر و هم کارفرما و سایر افراد مرتبط باید در این سامانه ثبت نام کرده و اطلاعات هویتی آن‌ها در سامانه ثبت شود تا بتوانند با استفاده از کد ملی و رمز عبور وارد سامانه شوند.

به عبارتی در هنگام ثبت نام در سامانه احراز هویت اداره کار و تعاون، اطلاعات و مدارک هویتی کارگر و کارفرما با اصالت آن تطبیق داده شده و سپس به کارگر و کارفرما اجازه استفاده از سامانه را داده می‌شود. لازم به ذکر است که احراز هویت سامانه اداره کار صرفا یک بار هنگام ثبت نام انجام می‌شود.

در شکایت کارگر و کارفرما علاوه بر طرفین دعوی ممکن است نمایندگان، وکلای طرفین و کارشناسان نیز از این سامانه استفاده کنند. بنابراین این افراد نیز همانند کارگر و کارفرما باید در سامانه جامع روابط کار احراز هویت شوند.

احراز هویت کارگران

احراز هویت کارگران برای چیست؟

شکایت کارگر از کارفرما در ابتدا با ثبت شکایت کارگر در سامانه جامع روابط کار شروع می‌شود. طبق آیین دادرسی کار و مقررات قانون کار الزامی است که یا شخص خود کارگر و یا نماینده و یا وکیل او شکایت را ثبت نماید. بنابراین لازم است احراز هویت کارگران انجام گیرد و سپس کارگر بتواند از طریق سامانه شکایت از کارفرما را ثبت نماید. معرفی نماینده و وکیل نیز از طریق سامانه امکانپذیر است و کارگر از طریق سامانه می‌تواند برای خود نماینده یا وکیل معرفی نماید.

لازم است اطلاعات هویتی فردی که به عنوان نماینده یا وکیل اداره کار انتخاب می‌شود از قبل در سامانه ثبت شده باشد.

احراز هویت کارفرما برای چیست؟

طرف شکایت کارگر کارفرما است بنابراین طبق آیین دادرسی کار در مرحله اول باید ابلاغیه شکایت کارگر از کارفرما به کارفرما ابلاغ شود و حتما به دست کارفرمای واقعی برسد. بنابراین برای اینکه سامانه اداره کار مطمئن شود ابلاغ به دست کارفرمای واقعی می‌رسد باید کارفرما نیز همانند کارگر در سامانه احراز هویت اداره کار و تعاون، احراز هویت شود.

کارفرما پس از احراز هویت وارد سامانه شده و پرونده شکایت را در کارپوشه خود وارد می‌نماید و پس از آن تمام اطلاعات، ابلاغیه‌ها، اوراق و اخطارهای مربوط به آن شکایت به کارپوشه کارفرما وارد می‌شود.

احراز هویت نمایندگان و وکلا

احراز هویت نمایندگان و وکلا در سامانه جامع روابط کار

ممکن است کارگر یا کارفرما برای رسیدگی به شکایت خود، نماینده یا وکیل انتخاب کنند برای این که امکان انتخاب نماینده و وکیل وجود داشته باشد لازم است وکلا یا نمایندگان کارگر و کارفرما از قبل در سامانه جامع روابط کار احراز هویت شده و مشخصات آنان در سامانه موجود باشد.

پس از احراز هویت نمایندگان و وکلا در سامانه جامع روابط کار، کد ملی آن‌ها در کارپوشه کارگر یا کارفرما به عنوان نماینده وارد می‌شود و از آن پس پرونده مربوطه در کارپوشه نماینده و وکیل نیز قابل مشاهده خواهد بود.

۴ روش احراز هویت سامانه اداره کار و تعاون

چهار روش احراز هویت سامانه اداره کار و تعاون

در سامانه اداره کار و تعاون احراز هویت به ۴ شکل پیش بینی شده است:

 1. احراز هویت الکترونیکی و غیرحضوری
 2. احراز هویت الکترونیکی سطح ۱
 3. احراز هویت حضوری
 4. احراز هویت توسط بانک رفاه کارگران 

امکانات سامانه جامع روابط کار بسیار گسترده است و هر یک از این انواع احراز هویت‌ها قسمتی از امکانات را برای کاربر قابل دسترس می‌کند. احراز هویت حضوری و احراز هویت سطح ۱ که به صورت الکترونیکی انجام می‌شود تمام امکانات موجود در سامانه را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

مدارک و اطلاعات لازم سامانه احراز هویت اداره کار و تعاون

هر شخص متناسب با اینکه کارفرما است یا کارگر و یا نماینده و یا وکیل با برخی اطلاعات در سامانه احراز هویت می‌شود.

اطلاعات مورد نیاز کارگر، نماینده، مدیرعامل، وکیل و … : کد ملی ، شماره تلفن همراه به نام کاربر، شماره شبای حساب بانکی به نام کاربر

احراز هویت کارفرمای حقیقی

کارفرمای حقیقی: کد ملی، شماره تلفن همراه به نام کارفرما، شماره شبای حساب بانکی به نام کارفرما

احراز هویت کارفرمای حقوقی

کارفرمای حقوقی: شناسه ملی شرکت یا موسسه یا اداره، کد ملی مدیرعامل، شماره تلفن همراه مدیرعامل، شماره شبای حساب بانکی حقوقی

در احراز هویت حضوری مدارک مربوط به هر یک از این اطلاعات باید همراه کاربر وجود داشته باشد و در احراز هویت غیرحضوری چه الکترونیکی چه سطح یک باید این اطلاعات در دسترس باشد تا در هنگام احراز هویت در سامانه ثبت شوند.

احراز هویت غیرحضوری سامانه جامع روابط کار (احراز هویت الکترونیکی)

احراز هویت غیرحضوری اداره کار، ساده‌ترین نوع احراز هویت است که فرد بدون مراجعه به جای خاصی و از طریق کامپیوتر شخصی یا موبایل خود می‌تواند با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز و پرداخت وجه به صورت الکترونیکی، احراز هویت را انجام دهد. در این نوع احراز هویت، عامل اصلی احراز هویت، شماره موبایل باید به نام کاربر باشد. این نوع احراز هویت به دلیل محدودیت‌های قانونی قابل استفاده برای انجام شکایت و دادرسی در اداره کار نیست. احراز هویت غیرحضوری اداره کاربرای ثبت نام بیمه بیکاری می‌تواند استفاده شود.

پنجره احراز هویت سطح یک سامانه اداره کار

احراز هویت الکترونیکی سطح یک سامانه اداره کار

احراز هویت الکترونیکی سطح یک نیز، احراز هویت به صورت غیرحضوری و الکترونیکی است با این تفاوت که در این نوع احراز هویت انجام ثبت شکایت و دادرسی در اداره کار نیز وجود دارد. برای احراز هویت الکترونیکی سطح ۱ اداره کار لازم است کامپیوتر و یا موبایل متقاضی به دوربین دسترسی داشته باشد. در این حالت از احراز هویت تصویر شخص ثبت نام کننده ثبت و ضبط می‌شود.

خطای دوریبن در احراز هویت سطح یک

احراز هویت حضوری اداره کار

در دفاتر پیشخوان دولت احراز هویت اداره کار به صورت حضوری انجام می‌گیرد. این نوع احراز هویت بهترین و کامل‌ترین نوع احراز هویت است ولی مستلزم مراجعه حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان دولت برای احراز هویت اداره کار است. در احراز هویت حضوری لازم است کاربر اسناد و مدارک هویتی خود را نیز همراه داشته باشد. مدارک مورد نیاز برای کارگر، نماینده و وکلا

 • کارت ملی
 • کارت پایان خدمت
 • تلفن همراه به نام متقاضی

هستند.

مدارک لازم برای کارفرمایان اگر حقیقی باشند

 • کارت ملی
 • کارت پایان خدمت
 • شماره تلفن همراه به نام کارفرما

و برای کارفرمایان حقوقی

 • اسناد ثبتی شرکت
 • اسناد هویتی مدیرعامل

لازم است.

نکته مهم : در دفاتر پیشخوان دولت هنگام احراز هویت اداره کار باید دقت شود که متقاضی درخواست کند که حتما احراز هویت به صورت صحیح کارگر یا کارفرما انتخاب شود. هر یک از این نوع احراز هویت امکانات خاصی دارند که در صورت انتخاب اشتباه ممکن است کارگر یا کارفرما نتوانند از امکانات مورد نیاز استفاده نمایند.

صدور مجدد رمز عبور

فراموشی رمز عبور سامانه احراز هویت کارگران و کارفرمایان

رمز عبور ورود به سامانه جامع روابط کار در هنگام احراز هویت به تلفن همراه ارسال می‌شود. ممکن است کارگر یا کارفرما رمز عبور سامانه جامع روابط کار را فراموش کنند. در این حالت در صفحه اصلی سامانه جامع روابط کار بر روی گزینه فراموشی رمز عبور کلیک کرده و در پنجره بازشده کد ملی و شماره تلفن همراهی که در سامانه ثبت شده وارد نموده و بر روی گزینه ارسال کلیک کنید. رمز عبور جدید به تلفن همراه کاربر ارسال می‌شود.

مشاور گستر انتخابی برای خرید یا تنظیم قرارداد شما.

دیدگاهتان را بنویسید