چطور پیگیری بیمه بیکاری را انجام دهیم؟

در این مقاله سعی داریم تا شرایط دریافت و پیگیری بیمه بیکاری را شرح دهیم. از نظر قانون: بیکار، بیمه شده ای است که بدون میل و اراده بیکار شود و آماده به کار باشد. مطابق این قانون بیمه شدگانی که به علت تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه مربوط، به تشخیص وزارتخانه ذی ربط و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته شوند و بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیر مترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش سوزی بیکار می شوند نیز می توانند از مقررات این قانون استفاده کنند.

نحوه پیگیری بیمه بیکاری

ملاک اصلی برقراری حمایت های قانونی برای بیمه شدگان بیکار، غیر ارادی بودن بیکاری است. بنابراین کارگری که به میل خود، کار خود را ترک می کند، نمی تواند از این حمایت ها برخوردار شود. تشخیص ارادی و غیر ارادی بودی بیکاری بیمه شدگان بر عهده کمیته ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی است و شعب تامین اجتماعی بر اساس معرفی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خصوص برقراری مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان اقدام می کنند.

نحوه ثبت درخواست در سامانه بیمه بیکاری

پس از اینکه سامانه جامع روابط کار (prkar.mcls.gov.ir) که به عنوان بزرگترین خدمت الکترونیک وزارت کار محسوب می شود راه اندازی شد ثبت نام اینترنتی و غیر حضوری بیمه بیکاری امکان پذیر شده است که شامل مراحل زیر می شود:

مراحل ثبت نام و پیگیری بیمه بیکاری

۱- احراز هویت

۲- ثبت نام اینترنتی

۳- پیگیری ثبت نام اینترنتی بیمه بیکاری

صفحه ورود به سامانه پیگیری بیمه بیکاری
صفحه ورود به سامانه پیگیری بیمه بیکاری

پیگیری بیمه بیکاری از روش های زیر امکان پذیر است:

پیگیری غیر حضوری بیمه بیکاری
– پیگیری آنلاین بیمه بیکاری
– پیگیری اینترنتی بیمه بیکاری
– پیگیری حضوری بیمه بیکاری
– پیگیری پرونده بیمه بیکاری از اداره کار
– پیگیری پرونده بیمه بیکاری از تامین اجتماعی

برای مثال ممکن است در ثبت آدرس کارگاه مشکلی باشد که در این صورت به اداره کار محل مراجعه می کنیم یا ممکن است در تامین اجتماعی مشکل به حد نصاب نرسیدن سابقه، عدم تجمیع سابقه به وجود آید که در این سورت به سازمان تامین اجتماعی مراجعه می کنیم.

در این قسمت نحوه پیگیری پرونده بیمه بیکاری از طریق غیر حضوری و اینترنتی توسط سامانه جامع روابط کار را شرح می دهیم.

پیگیری غیرحضوری بیمه بیکاری از طریق سامانه جامع روابط کار قابل انجام است. پس از انجام مراحل ثبت نام بیمه بیکاری با کلیک برروی آیکن خانه در صفحه اول از حساب کاربری سامانه جامع روابط کار به شکل زیر در قسمت بالای سامانه کلیک نمایید تا به صفحه اول حساب کاربری هدایت شوید. صفحه اصلی سامانه جامع روابط کار

سپس مسیر زیر را طی نمایید:

مراحل پیگیری بیمه بیکاری در سامانه آنلاین
مراحل پیگیری بیمه بیکاری در سامانه آنلاین

گزارشهای کارگری -بیمه بیکاری

در این قسمت درخواستی که ثبت شده نمایش داده می شود. برروی دکمه نظرات کلیک کنید تا هر اتفاقی که روی پرونده رخ داده نمایش داده شود.

چنانچه نقص مدارک ملاحظه کردید به کارپوشه و صندوق ورودی خود مراجعه نمایید و درخواست بیمه بیکاری خود را باز کنید. در قسمت توضیحات نقص مدارک بیمه بیکاری توسط کارشناس اداره کار توضیح داده شده است. نقص های موجود را در فرم ها برطرف نموده و دوباره ارسال نمایید.

چنانچه مدارک پرونده بیمه بیکاری صحیح باشند و شرایط درست باشد به ترتیب پرونده شما:

تایید کارشناس اداره کار و تایید کارشناس تامین اجتماعی را گرفته و به واحد مقرری تامین اجتماعی ارجاع می گردد و این مرحله آخرین مرحله از ثبت بیمه بیکاری غیر حضوری خواهد بود.

پیگیری حضوری بیمه بیکاری

ممکن است در پیگیری آنلاین و اینترنتی و غیر حضوری بیمه بیکاری به نتیجه نرسید و یا مشکلی در فرآیند ثبت نام پیش بیاید که به صورت غیر حضوری نتوانید به نتیجه مطلوب برسید. در این حالت باید به صورت حضوری درخواست بیمه بیکاری خود را پیگیری نمایید. در قسمت های قبلی توضیح داده شد که تشکیل و تکمیل پرونده بیمه بیکاری هم در اداره کار و هم در تامین اجتماعی انجام می شود. بنابراین برای مشکلاتی که مربوط به اداره کار هستند به اداره کار محل و برای پیگیری مشکلاتی که به سازمان تامین اجتماعی مربوط می شود به شعبه تامین اجتماعی مربوطه خود مراجعه نمایید.

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می گیرد :

 • مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی باشند.
 • بیکاری حداکثر ۳۰ روز پس از اخراج یا اعلام عدم نیاز توسط کارفرما به اداره کار گزارش شود (در موراد خاص بیشتر از ۳۰ روز نیز امکان دارد)
 • به صورت غیر ارادی از کار اخراج شده باشند.
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری بگیر، بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند.
 • بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
 • بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی ( افرادی که به دلیل شیوع بیماری کرونا بیکار شده اند نیز مشمول این بند می شوند) بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه، نیاز به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند می توانند حقوق بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دوماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تامین اجتماعی ارائه کنند.

شرایط قطع شدن مقرری بیمه بیکاری :

 • اشتغال مجدد
 • عدم شرکت در کلاس های آموزش فنی و حرفه ای یا نهضت سوادآموزی
 • خودداری از پذیرش شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی
 • احراز شرایط بازنشستگی یا از کار افتادگی کلی
 • اعاده به کار بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی

نکاتی در دریافت و پیگیری بیمه بیکاری

 • مدت زمان دریافت بیمه بیکاری جز سوابق بیمه از نظر بازنشستگی و ازکارافتادگی محسوب می شود و دریافت بیمه بیکاری نه تنها صدمه ای به بازنشستگی نمی زند، بلکه زمان دریافت این مزایای بیمه ای به عنوان سابقه بیمه برای بازنشستگی در نظر گرفته می شود.
 • مقرری بیمه بیکاری افراد واجد شرایط از روز اول بیکاری قابل پرداخت است، حتی اگر مراحل اداری در اداره کار چندین ماه طول بکشد.
 • دریافت مبلغ بیمه بیکاری مانع از دریافت مستمری از کار افتادگی جزئی نمی شود.
 • در صورت بیکاری زن و شوهر بیمه شده، هر دو از حقوق بیمه بیکاری برخوردار می شوند.
 • در صورتی که پس از پرداخت حقوق بیمه بیکاری به بیمه شده ای، مشخص شود که بیکاری بیمه شده، ناشی از اراده شخصی وی بوده است بیمه شده باید وجوه دریافتی بعنوان حقوق بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی بازپرداخت نماید. همچنین بیمه شدگانی که با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار قبلی خود باز می گردند نیز باید مبالغ دریافتی را به تامین اجتماعی برگردانند.
 • چنانچه بیمه شده بیکار، اشتغال مجدد خود را اعلام نکند و به رغم اشتغال همچنان به دریافت حقوق بیمه بیکاری ادامه دهد، باید مقرری دریافتی از زمان اشتغال را به تامین اجتماعی برگرداند.
 • بیمه شدگانی که وفق مقررات قانون کار و حسب آراء صادره از مراجع حل اختلاف مقرر در این قانون به دلیل قصور در انجام وظایف محوله و یا نقض آیین نامه های انضباطی کارگاه توسط کارفرما اخراج گردیده اند مستحق دریافت حقوق بیمه بیکاری نخواهند بود.
 • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آنها بلا اراده تشخیص داده شود، مشمول دریافت حقوق بیمه بیکاری خواهند بود.
 • بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که بر اساس رای مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج گردیده باشند، مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.
 • چنانچه بیمه شده در پایان قرارداد کار بیکار شود داشتن یکسال سابقه پرداخت حق بیمه در آخرین کارگاه الزامی است.
 • به مدیر عامل شرکت ها حقوق ایام بیکاری تعلق نمی گیرد: بر طبق قوانین بیمه بیکاری تامین اجتماعی، پرداخت حقوق به مدیرعامل شرکت ها و بیمه پردازی آنها اختیاری بوده و اجباری نیست، مشمول قوانین بیکاری نبوده و میتوان در صورت درج نام مدیرعامل در لیست بیمه ، ۳ درصد بیمه بیکاری را از حقوق وی کسر ننمود. در هر حال مدیر عامل شرکت حتی در صورت بیکاری مشمول دریافت حقوق ایام بیکاری نخواهد بود

از شما متشکریم که تا اینجا سایت مشاور گستر دنبال می کردید.

دیدگاهتان را بنویسید